Zabawki z materiałów wtórnych

zabawki z
fot. Sejbi

Zabawki z wyobraźnią

Zabawki, które powstają z niepotrzebnych przedmiotów w naszym domu nie muszą być nijakie, szare czy mało atrakcyjne. Przy odrobinie pomysłowości rodzica i dziecka mogą przeobrazić się w małe dzieła sztuki. A dodatkowo zachęcą nas do spędzania czasu wspólnie z dzieckiem. Takie zabawki z wyobraźnią mogą stać się dla naszego malucha bezcenne.

Podpowiem wam, drodzy rodzice i waszym dzieciom z czego możecie zrobić takie małe dzieła.

Zabawki z recyklingu

Własną, oryginalną i jedyna w swoim rodzaju zabawkę możecie stworzyć sami przy użyciu bardzo prostych rzeczy:

 • plastikowe butelki
 • rolki po papierze toaletowym czy papierowych ręcznikach
 • plastikowe lub kartonowe opakowania po żywności
 • gazety i zwykła taśma papierowa
 • zapisane kartki papieru
 • piasek, ziarna grochu lub woda
 • kamyki, patyki, szyszki, żołędzie czy kasztany
 • markery, flamastry, farbki, pędzle, plastelina
 • guziczki, koraliki i inne
 • ścinki materiałów
 • gumki recepturki

Teraz wystarczy odrobina wyobraźni i możecie stworzyć dla dziecka lub razem z nim coś pomysłowego. Maluszkom na początek wystarczą piasek i woda. Możemy do pustej plastikowej butelki wsypać piasek, szczelnie zakręcić i dać dziecku do zabawy. Podobną zabawkę zrobił D. dla Marcela. Pochwalił się nią jak tylko wróciłam do domu. W butelce nie było piasku ale za to drobny makaron i kuleczki pieprzu. Potrząsając nią można było usłyszeć całkiem fajny dźwięk. Pomysłowość nie zna granic. Na koniec dodam, że takimi zabawkami niemowlę/dziecko powinno bawić się w obecności rodzica czy opiekuna.

Zabawki z materiałów wtórnych – przykłady.

Bardzo spodobały mi się zabawki zaproponowane na portalu www.sosrodzice.pl. Pomysłowe, proste i śmiesznie nazwane. Wchodząc na stronę znajdziecie dokładna instrukcję jak zrobić takie cuda.

zabawki z
fot. www.sosrodzice.pl

W sklepie na stronie www.kalimba.pl możemy kupić podobne zabawki np. kalejdoskop z rurek od papierowych ręczników. Zabawki są ręcznie robione i proste. Może coś was zainspiruje?

Jako ciekawostkę znalazłam informacje, że coraz więcej firm produkujących zabawki używa do tego materiałów wtórnych (np. Green Toys Inc używa do produkcji zabawek materiałów, które pochodzą z recyklingu tworzyw sztucznych, głównie z kartonów po mleku.)

Kilka innych pomysłów.

Wielkim przyjacielem dzieci jest kreda i wszystko co da się nią narysować. Gdyby ktoś chciał dać dziecku pełną swobodę i ogromne pole do popisu podpowiadam, że można kupić foliową tablicę naklejaną na ścianę. Na takiej kreatywnej tablicy dziecko może narysować co tylko chce. W przyszłości takie miejsce dziecko może wykorzystać do różnych zapisków np. termin klasówki z matematyki.

Można dziecku pokazywać jak składać proste formy z papieru tworząc np. wachlarz.

Najlepszą zabawą będzie dla waszego maleństwa zabawa z makaronem. Wsypcie do plastikowej miski makaron różnych wielkości i kształtów i podajcie maluszkowi żeby mógł dotknąć, chwycić, obejrzeć. W ten sposób stymulujecie jego receptory dotykowe. Dodatkowo wasza pociecha ćwiczy chwyt pęsetowy.

Bawcie się dobrze przy tworzeniu własnych zabawek z niepotrzebnych przedmiotów w waszym domu.

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ