Zabawki dla niemowlaka

zabawki dla niemowlaka
http://www.sonnyangel.pl/

Zabawki na święta dla niemowlaka

Zima za oknem, święta zbliżają się dużymi krokami i właśnie teraz nadchodzi ten moment, kiedy rodzina będzie pytała: „a co kupić Marcelkowi pod choinkę”. Zapewne Wy podobnie jak ja staniecie przed dylematem jaki prezent wybrać żeby przypadł do gustu (czyt: będzie się bawił prezentem przez dłuższą chwilę)Waszemu dziecku? Czym kierować się przy wyborze prezentu dla niemowlaka?

Podpowiadam jak wybrać prezent dla Waszego maluszka a także dla innych dzieci, które macie w rodzinie. Moje porady są uniwersalne i mam nadzieję, że przydadzą się podczas zakupów.

Po pierwsze mądry wybór!

Każdemu z Was zdarzyło się chyba kupić lub dostać nietrafiony prezent. Nie ma co ukrywać, często bywa on skutkiem spontanicznych decyzji np. zachęcającej pani hostessy, okazyjnej cenie, pośpiechu i inne. Zatem podejmujmy takie decyzje na spokojnie, dowiadując się więcej o konkretnych produktach i porównując ceny. Warto zacząć zaopatrywać się w prezenty dużo wcześniej niż zostawiać zakupy na ostatnią chwilę! Wtedy Wasz wybór będzie bardziej trafny i świadomy. Co musimy brać pod uwagę?

 • Wiek dziecka: od niego zależą potrzeby i umiejętności obdarowywanego malucha. Uważajmy przede wszystkim, żeby nie kupić zabawki przydatnej na o wiele wcześniejszym etapie jego życia (kupiona „na wyrost” poczeka najwyżej na swój czas). Pamiętajmy, że zbyt skomplikowany produkt odstraszy i zniechęci dziecko, a zbyt prosty będzie po prostu nudny. Warto zwrócić uwagę na zabawki „rosnące” razem z dzieckiem, których poziom trudności możemy regulować.
 • Zainteresowania, talenty, temperament dziecka – chociaż uniwersalne zabawki też są wartościowe, dobrze jest zapewnić maluchowi dostęp do artykułów, które pomogą rozwinąć jego zdolności. Zwracając uwagę na temperament, kupimy małemu samotnikowi klocki czy lalki, którymi będzie mógł pobawić się samodzielnie, a żywiołowym dzieciom – zabawki sportowe, dzięki którym uwolnią nadmiar energii.
 • Design – oczywiście, na to również zwracamy uwagę, musimy jednak pamiętać, że dziecko może mieć upodobania całkiem odmienne od naszych! Maluchy często lubią zabawki, które nam wydają się brzydkie (stąd też moda na różnego rodzaju potworki i straszne lalki). Zadbajmy więc o to, aby zabawka była estetyczna i wykonana z wysokiej jakości surowców – co do reszty, zdajmy się na zdanie małego eksperta.
Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Przede wszystkim, każda zabawka powinna spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa:

 • Brak szkodliwych substancji
 • Brak niebezpiecznych elementów np. małych i łatwych do połknięcia, ostrych krawędzi, części umożliwiających przytrzaśnięcie paluszków itp.
 • Oznaczenie CE – deklaracja producenta o zgodności z europejskimi normami.
 • Dodatkowe certyfikaty – np. dla wyrobów ekologicznych, będą wartym docenienia plusem.
Zabawki dla niemowlaka dostosowane do fazy rozwoju
 • 1 miesiąc – w pierwszym miesiącu noworodek ma zawężone pole widzenia, widzi do 20-30 centymetrów. Tylko przedmioty w tym polu dziecko jest w stanie zobaczyć wyraźnie. Niemowlę rozróżnia kolory, które ze sobą kontrastują (czarny i biały). Odpowiednie zabawki dla niemowlaka powinny być proste i mieć kontrastujące kolory. Nad łóżeczkiem możesz zawiesić czerwony balonik lub kartkę w czarno-białą kratkę (z czystym sumieniem polecam czarno-białe książeczki i plansze, które można ułożyć w okolicy wzroku noworodka)
 • 2-3 miesiące – niemowlak z  pewnością uśmiechnie się gdy usłyszy delikatne dźwięki muzyki, a także odwróci główkę, gdy coś się wokół niego poruszy. Zabawki dla dzieci w tym wieku to karuzela o wyrazistych kolorach, wydająca delikatne dźwięki muzyki (ja skonstruowałam taką karuzelę z kartonu, zrobiłam kostki na których narysowałam czarno-biało-czerwone wzorki i zawiesiłam je nad łóżeczkiem) Oprócz tego możesz bawić się z dzieckiem w gry paluszkowe, np. „Idzie rak, nieborak” „Gagała myszka jagiełki”.
 • 4 miesiąc – dziecko zaczyna badać dotykiem wszystko co się wokół niego znajduje. Najodpowiedniejsze produkty dla dzieci w tym okresie to plastikowe lusterko, grzechotki dla niemowląt, mata edukacyjna i inne zabawki edukacyjne (w tym okresie mogą wyrzynać się ząbki, można pomyśleć o zabawce gryzaku, który ukoi bolesne ząbkowanie)
 • 6 miesięcy – dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne.  Składa rączki, przekręca się na brzuszek i z powrotem na plecki, bawi się swoimi stopami. Półroczne dziecko najbardziej interesuje się swoim ciałem. Wkłada rączki i stópki do buzi, dotyka rączkami nóżek (jeżeli maluszek lubi dotyk można je całować w te małe stópki bezkarnie prawie na okrągło)
 • 7-8 miesięcy – bezpieczne zabawki dla dzieci w tym wieku to takie, które są odpowiednio duże, by dziecko ich nie połknęło. W tym czasie maluch zaczyna pełzać i raczkować. Do ust wkłada wszystko co znajduje się pod jego ręką. Zabawki dla niemowląt i akcesoria w 8 miesiącu życia to np. miękka, pluszowa piłeczka.
 • 9, 10 i 11 miesiąc – zabawki dla rocznego dziecka (lub prawie rocznego) to zabawki edukacyjne, np. książeczka w twardej okładce. Dziecko ma już na tyle mocne rączki, że jest w stanie przewrócić kartki książeczki. Możesz uczyć dziecko, jakie dźwięki wydają poszczególne zwierzęta, na pewno go to zainteresuje. Zadbaj o rozwój dziecka. Inne przydatne zabawki dla niemowlaka w tym okresie to klocki. Dzięki nim dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. W tych miesiącach dzieci zaczynają naukę samodzielnego chodzenia. U nas rewelacyjny okazał się jeździk (taki samochodzik do popychania a potem do odpychania nóżkami).

Na rynku znajdziecie mnóstwo zabawek, które będą odpowiadały do wieku i upodobania dziecka. Wystarczy trochę poszukać a znajdziecie prawdziwe perełki.

Udanych zakupów!

 

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ