Wzrok u niemowląt czyli jak go stymulować i rozwijać?

wzrok u niemowląt
fot. auntie p

Wzrok u niemowląt jest jednym z najsłabiej wykształconych zmysłów noworodka.

Niemowlę w  pierwszych tygodniach życia porusza oczami, wodzi wzrokiem po przedmiotach. Jednakże mózg niemowlęcia musi się dopiero nauczyć interpretowania obrazów. Na razie niemowlę nie rozumie tego co widzi, ponieważ wzrok u niemowląt rozwija się stopniowo.

Nie tylko sama gałka oczna, ale przede wszystkim mięśnie wokół oka potrzebują czasu, by osiągnąć odpowiednią sprawność. Jak wielka jest różnica między sprawnością twoich oczu i twojego maleństwa świadczy np. mruganie. Ty mrugasz 1–2 razy co 10 sekund (a każde mrugnięcie trwa 1/3 sekundy). Noworodek zaś tylko 1–4 razy na minutę. Gdy przyjrzysz się uważnie dostrzeżesz tą powolność. Wygląda jakby niemowlę się zagapiło na coś i zapomniało mrugnąć.

Wszystko jest dla niego rozmazane, widzi tylko jasne i ciemne plamy. Jest to naturalna ochrona przed zbyt dużą ilością bodźców  która dociera z otoczenia. Za to malec doskonale widzi to, co dla niego najważniejsze czyli twoją twarz pochyloną nad nim w niedużej odległości (20-30 cm od jego oczu).

Jak stymulować wzrok u niemowląt?

Uczeni twierdzą, że dla noworodka najbardziej atrakcyjne są kontrastujące barwy np. czarny i biały. Niektórzy twierdzą, że jest to kolor czerwony. Na dowód podam zabawny przykład, który opowiedziała mi moja położna środowiskowa. Jak co tydzień odwiedziła swoją podopieczną z dzieckiem. Była wtedy ubrana w czerwony sweter i maluszek ku swojej uciesze uśmiechnął się po raz pierwszy na jej widok. Mama dziecka z jednej strony była wzruszona pierwszym uśmiechem swojego dziecka, ale z drugiej zawiedziona, że na widok „obcej” osoby, a nie jej samej. Dlatego drogie mamy malujcie usta na czerwono, paznokcie, ubierajcie czerwone swetry w pierwszych tygodniach życia waszego maluszka, bo kto wie może właśnie w ten sposób pewnego dnia zobaczycie pierwszy uśmiech na małej buźce swojego dziecka.

Poszperałam w internecie i znalazłam bardzo fajny zestaw edukacyjny (Sokole Oczka) do stymulowania wzroku niemowlaka. Sokole Oczka to pierwszy 2-etapowy zestaw edukacyjny opracowany we współpracy z psychologiem dziecięcym, który poprzez zabawę umożliwia rozwój zmysłu wzroku i intelektu twojego dziecka.

wzrok u niemowląt
www.canca.pl
Wzrok u niemowląt możesz rozwijać poprzez proste czynności
  • pokazuj dziecku kontrastujące zabawki np. czarne w białe paseczki (w pierwszych miesiącach wzrok u niemowląt będzie rozróżniał kontrasty)
  • pokazuj kontrastujące książeczki (są doskonałą okazją do opowiadania dziecku o otaczającym świecie oraz prowadzają malucha w świat książek (więcej piszę TUTAJ) już od najmłodszych lat np. Oczami Maluszka. Kupiłam, sprawdziłam na Marcelku i przyznam, że do dzisiaj sam chętnie je ogląda )
  • poruszaj zabawkami, odsuwaj je, jednocześnie do malca przemawiając (będzie ich szukał wzrokiem i ćwiczył umiejętność widzenia z oddali)
  • nad łóżeczkiem możesz powiesić karuzelę (patrząc na przedmiot w ruchu malec uczy się podążać za nim wzrokiem)
  • w drugim półroczu dawaj zabawki, w których coś się przekręca, naciska (kształcą koordynację wzrokowo-ruchową)
  • pokazuj duże, proste obrazki (np. plansze, zajrzyj tutaj)
  • daj dziecku kulę lub domek z otworami, w które trzeba włożyć duże klocki (ok. 1o miesiąca życia)
Czarno-białe papierowe ZOO

Wciąż wierzę, że czarno-białe książeczki mają niesamowitą magię. Nie są oczywiste, nie zachwycają od razu, nie tłamszą i nie narzucają się.  Czy dziś lubi je mój syn? Pewnie lubi, bo często po nie sięga nawet gdy leżą wśród innych bardziej kolorowych. Cieszę się, że zaszczepiłam mu odrobinę miłości do książek. Przedstawiam wam moje odkrycie, Papierowe ZOO arcydzieło! Rybka i mysz zachwycają nie tylko mnie.

papierowe zoo
fot. www.behance.net.jpg
myszka
fot. www.behance.net.jpg

Radosne oczka naszego maluszka, bezcenne.

A.

2 KOMENTARZE

  1. Oo my też mamy te książeczki, staramy się wybierać kontrstowe rzeczy:) Nasz pierwszy miesiek jest taki ‚pasiasty’ (mrb). Dobry design jest ważny, :) Bardzo dobra wiedza jak widzą maluszki. My ściany pokoju pomalowaliśmy po prostu na biało i na nich będziemy wieszać plakaty z ilustracjami, żeby ćwiczyć ‚oglądanie( wybralismy takie lullalove.com/plakaty/ ), myśle, że to bardzo fajna opcja, jak maleństwo podrośnie to sobie samo wybierze:) Gryzaki też wolę proste, niż takie kolorowe hybrydy :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ