Stulejka u niemowlaka

stulejka
www.edziecko.pl

Stulejka małego siusiaka

Stulejka, czyli zwężenie napletka, występuje u wielu niemowlaków. Choć jest to powszechna przypadłość, rodzice często nie wiedzą, jak właściwie postępować. Postaram się rozwiać wątpliwości wokół wielkiej sprawy małego siusiaka.

Stulejka, co to takiego?

Ze stulejką mamy do czynienia, jeśli ściągnięcie fałdu skóry przykrywającego siusiaka tak, by odsłoniła się żołądź, jest niemożliwe (stulejka całkowita) lub utrudnione (stulejka częściowa).

Sprawdzone rady

Gdy dziecko skończyło już rok, można próbować stopniowo ściągać napletek. Niektórzy specjaliści polecają co wieczór delikatnie ściągać skórkę, nigdy jednak tak, by sprawić dziecku ból. Inni z kolei radzą, by z przylegającym napletkiem walczyć co dwa – trzy miesiące, również jednak tylko tak, aby nie było to przykre dla dziecka. W jednym zarówno urolodzy, jak i chirurdzy są zgodni – najlepiej robić to w trakcie kąpieli smyka, gdy ciepło i nawilżenie ułatwiają próby ściągnięcia napletka.

Ja wybrałam pierwszą metodę, co wieczór podczas kąpieli delikatnie odciągałam napletek u synka. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo pożądany efekt nie pojawia się od razu. Jednak już po kilku tygodniach było coraz lepiej. Warto próbować i przełamać strach, że zrobimy dziecku krzywdę. Większą krzywdę zrobicie, gdy w porę nie spróbujecie mu pomóc i w późniejszych latach najpewniej staniecie  przed koniecznością zabiegu chirurgicznego.

Kiedy do lekarza?

Jeśli wasze próby nie przyniosły żadnych rezultatów, a dziecko skończyło już trzy lata, warto udać się do lekarza. Dobry specjalista oceni prącie dziecka i stwierdzi, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze stulejką, czy może przyczyną jest sklejenie napletka z żołędzią.

 

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ