Raczkowanie niemowląt

raczkowanie
www.nie-taki.pies.pl
Raczkowanie jest bardzo ważne

Raczkowanie wspomaga rozwój psychoruchowy niemowlęcia, korzystnie wpływa na jego mózg a także rozwój mięśni i kości. Dziecko raczkowania uczy się samo a rodzice wspomóc je mogą poprzez częste układanie na brzuchu. Dlatego zachęcajcie do raczkowania ale nie zmuszajcie.

Raczkowanie to dla dziecka pierwszy naprawdę samodzielny i efektywny sposób przemieszczania się, staje się w pewien sposób niezależne od rodzica. Samo decyduje gdzie chce się przemieścić.

Kiedy dzieci zaczynają raczkować?

Dzieci zaczynają raczkować około 9 miesiąca życia, ale nie jest to regułą. Niektóre maluchy wcześniej (ok. 7 miesiąca życia), inne później uczą się tego sposobu przemieszczania. A część z nich w ogóle omija raczkowanie i od razu zaczyna chodzić. Ta grupa stanowi jednak mniejszość (ok. 10%).

Raczkowanie a rozwój dziecka

Raczkowanie jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju psychomotorycznego dziecka. Polega ono na wykonywaniu tzw. ruchów naprzemiennych (prawa rączka – lewa nóżka i na odwrót), które wzmacniają kręgosłup i mięśnie całego ciała.

Wykonywanie ruchów naprzemiennych prowadzi do tworzenia się połączeń nerwowych między lewą (logiczną) i prawą (twórczą) półkulą mózgu. Te z kolei umożliwiają współpracę półkul, która warunkuje prawidłowy rozwój, a w przyszłości umiejętność poprawnego pisania, liczenia i czytania. Dodatkowo raczkujący maluch uczy się również orientacji w terenie, zaczyna prawidłowo oceniać odległość i ćwiczy zmysł równowagi.

Raczkowanie jest ważne, bo:
  • ćwiczy umiejętność utrzymywania równowagi
  • kształtuje prawidłową postawę
  • ćwiczy mięśnie (m.in. mięśnie stabilizujące kręgosłup, mięśnie bioder, brzucha i szyi oraz nadgarstków)
  • uczy koordynacji wielu bodźców jednocześnie
  • uczy poruszania się w przestrzeni, oceniania odległości
  • stymuluje rozwój mowy
  • wspomaga rozwój widzenia (blisko-daleko)
Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Pozwól bawić się maluchowi na podłodze i zapewnij mu przestrzeń do zabawy. Kładź go często na brzuszku i stymuluj do ruchu np. rozkładając dookoła niego zabawki. Na pewno w końcu będzie chciał chwycić którąś z nich i spróbuje raczkować. Obserwuj maluszka i doceniaj jego wysiłek. Uśmiech i uznanie w oczach rodzica bardzo motywuje do ponownego działania.

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ