Przewijanie i pielęgnacja pupy Twojego dziecka

przewijanie
www.polki.pl
Przewijanie niemowlaka krok po kroku

Najbardziej narażone na powstawanie odparzeń i podrażnień są u niemowlaka okolice pupy, które narażone są na długotrwały kontakt z moczem. Te rejony należy otoczyć szczególną troską i nie zaniedbywać ich codziennej pielęgnacji.

Poniżej przedstawiam praktyczne rady, dzięki którym dbanie o okolice pieluszkowe będzie proste jak nigdy dotąd. Na początek polecam z własnego doświadczenia zaopatrzyć się w przewijak, bo bardzo ułatwia sprawę. Można na nim położyć delikatny ręcznik lub pieluszkę tetrową, coś co w razie zabrudzenia będzie można od razu wyprać. W podróży polecam podkłady do przewijania np. z Rossmanna

1. Wybierz pieluszki

 • jeżeli wybierasz pieluszki jednorazowe, upewnij się, że są to pieluszki przepuszczające powietrze (kilka słów o pieluszkach znajdziecie TUTAJ)
 • wybieraj dla swojego maluszka nieco większe pieluszki, po to by zmniejszyć ucisk i bezpośredni kontakt ze skórą
 • zmieniaj pieluszkę, gdy zajdzie taka potrzeba lub co 3-4 godziny (częściej, gdy jest to noworodek lub podczas ząbkowania, bo wtedy dziecko może mieć biegunkę)

2. Oczyść skórę

 • bezzwłocznie zmień brudną pieluszkę na czystą
 • delikatnie ale dokładnie oczyść skórę dziecka przy pomocy: łagodnych i delikatnych chusteczek nawilżanych np. Pampers, Johnson’s Baby itp. lub miękkiej, mokrej gąbki (dy pieluszka nie przesiąkła, gąbka i ciepła woda powinny wystarczyć, by usunąć stolec)
 • zawsze używaj najdelikatniejszych materiałów (jeżeli zastosowałaś krem na odparzenia podczas ostatniej zmiany pieluszki, a Twój maluszek się zmoczył, nie martw się – ochrona skóry nadal działa.)

3. Pozwól by skóra okolicy pieluszkowej wyschła

 • poczekaj aż pośladki dziecka wyschną (dbaj o dokładne wysuszenie szczególnie w miejscach, w których skóra się fałduje)
 • możesz na dłuższą chwilę zostawić dziecko bez pieluszki i zająć je np. zabawą w idzie rak-nieborak

4. Zadbaj o ochronę skóry maluszka używając odpowiedniej maści/kremu przeciw odparzeniu (więcej o metodach radzenia sobie z odparzeniem pisałam TUTAJ)

 • użyj kremu po każdej kąpieli albo zmianie pieluszki ( kiedy stosujesz krem ochronny, osłaniasz skórę dziecka przed moczem i kałem; krem chroni również skórę przez otarciami i podrażnieniem)
 • nałóż krem/maść w miejscach, gdzie pieluszka ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka (rozsmaruj cienką warstwę kremu ręką. Staraj się unikać delikatnych obszarów skórnych. By stworzyć barierę ochronną wystarczy zastosować cienką warstwę kremu)
 • użyj kremu przeciw odparzeniom, gdy zauważysz pierwsze oznaki zaczerwienienia skóry dziecka

5 Załóż pieluszkę

 • unieś pośladki dziecka trzymając je pod pupę (nigdy nie podnoś trzymając za nóżki, może to uszkodzić bioderka)
 • wsuń rozłożoną pieluszkę pod pupę (pieluszka powinna zaczynać się powyżej pośladków)
 • przykryj przód, zapnij i gotowe (sprawdź czy pieluszka nie została za mocno założona wsuwając dwa palce od góry, gdy z lekkim luzem mieszczą się w pieluszce jest to znak, że zadanie zostało wykonane poprawnie)

Polecam filmik instruktażowy Pana Pawła Zawitkowskiego na You Tube.

Jak chronić skórę dziecka

Trzy proste zasady:

 1. Utrzymuj skórę suchą
 2. Chroń przed bakteriami
 3. Redukuj tarcia

Pamiętaj, że pośladki dziecka powinny być nawilżone – odwodniona skóra może pękać przepuszczając drobnoustroje, ale nie nawilżaj skóry nadmiernie, ponieważ nadmiernie nawilżona skóra jest podatna na tarcie! Moja znajoma poleca maść robioną na zamówienie w aptece „maść pieluszkowa”. Podobno ma rewelacyjne działanie! (zapytaj pediatrę, bo na receptę kosztuje ok. 7-9 zł)

Przewijanie nie takie straszne

Moment przewijania jest czasem na poznanie ciała dziecka. Uczymy się jak o nie dbać, jak odpowiednio chwycić by nie zrobić naszemu  dziecku krzywdy, uczymy się co lubi a za czym nie przepada nasza pociecha (mój synek nie znosi mokrych i zimnych chusteczek, podpowiem, że można je nieco ogrzać trzymając przez moment w dłoni).

Czasami wstrzymujecie oddech i z szybkością błyskawicy pozbywacie się brudnej pieluszki. Już po kilku tygodniach takiego treningu stajecie się specjalistami w tej, jakże prostej czynności jaką jest przewijanie!

A.

2 KOMENTARZE

  • Pupa najważniejsza! Czasami dziecko płacze a my Rodzice zastanawiamy się o co chodzi? Otóż warto wtedy zajrzeć do pieluszki, może tam ukrył się problem :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ