Położna i partner przy porodzie

położna
fot. Sandor Weisz

Położna i jej wielki wkład w narodziny dziecka.

Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z kobietą i noworodkiem. Kontroluje cały przebieg porodu, przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Jest łącznikiem między przyszłą mamą, a lekarzem, który wkracza do akcji zwykle w finalnej fazie porodu. Najważniejsze jest, abyś miała do niej zaufanie i czuła się przy niej pewna.

„Prywatna” położna? Zbytek czy konieczność?

Zapewne każda z przyszłych mam zadała sobie kiedyś to pytanie: czy rodzić ze swoją położną, czy skorzystać z opieki zagwarantowanej przez NFZ? Czy kilka banknotów zmieni podejście i opiekę nad ciężarną w chwili porodu? Dlaczego tak wiele kobiet myśli o wynajęciu „prywatnej” położnej?

Myślę, że ogromny wpływ mają opowieści z porodówek, kiedy to słyszymy o dziwnych, czasami wręcz nieludzkich sytuacjach potraktowania ciężarnej. Co gorsza, słuchając takich historii wierzę, że nie są one wyolbrzymione czy nieprawdziwe. Chcemy w tym wyjątkowym dniu nie stresować się dodatkowo takimi sytuacjami, dlatego decydujemy się na własną opiekę. Decyzja należy wyłącznie do was. Musi to być wybór w pełni świadomy.

Osobista położna

Kobiety, które rodzą po raz pierwszy odczuwają strach przed zbliżającą się sytuacją jaką jest poród. Jest to normalne, bo tak do końca nie wiedzą co je czeka. W głowie pojawiają się pytania, czy będzie bardzo bolało? Czy będę umiała urodzić? Jak długo potrwa poród? I wiele innych. Pojawiają się obawy przed porodem. Dlatego wiele kobiet decyduje się na opiekę osobistej położnej, która będzie przy porodzie i będzie sprawowała opiekę także po nim.

Sprawdzoną położną możecie szukać poprzez koleżanki, które już rodziły i mogą wam polecić osobę zaufaną. W moim przypadku tak właśnie było. Od słowa do słowa i wiedziałam już wszystko. Postanowiłam się zdecydować na własną położną. Nie żałuję, bo okazała się niezastąpiona w moim przypadku.

Położne możecie także poznać w szkole rodzenia, poradniach laktacyjnych oraz przychodniach rodzinnych.

Położna to też człowiek

Najważniejsze żeby położna była osobą sprawdzoną, kompetentną i godną zaufania. Warto spotkać się z nią jeszcze przed porodem na krótkie spotkanie i omówić pewne kwestie związane z porodem. Moje pierwsze spotkanie z Panią R. było niezwykle miłe. Umówiłyśmy się w szpitalu w którym chciałam rodzić. Pokazała mi sale porodowe, oprowadziła po oddziale, opowiedziała krótko jak wygląda poród rodzinny, dodała kilka smaczków od siebie i przede wszystkim była bardzo sympatyczna.

Najważniejsze to chociaż trochę poznać położna z która zamierzacie rodzić. Da wam to pewność jaką jest osobą. Podczas tej najważniejszej chwili w życiu każda z was chciałaby mieć przy swoim boku zaufaną osobę. Podstawą do takiego zaufania powinna być fachowa wiedza, doświadczenie, kompetencje oraz to czy jest czynna zawodowo.

Warto wcześniej wybrać położną, aby móc liczyć na jej wsparcie i pomoc jeszcze w trakcie trwania ciąży.

Partner przy porodzie

Zadałam sobie najważniejsze pytanie? Czy chciałabym żeby D. był przy porodzie? Odpowiedź przyszła błyskawicznie. Tak, chcę. Podjęłam decyzję, że nie będę osamotniona na sali porodowej. Chciałam, aby towarzyszył mi ojciec mojego (naszego) dziecka. Niektóre kobiety wybierają przyjaciółkę, siostrę albo matkę. Ja poczułam, że bardzo bym chciała żeby w tym dniu był ze mną D.

Mam na uwadze, że każda z was ma własne zdanie na ten temat. Partner wcale nie musi być przy porodzie jeżeli tego nie chcecie. Wybór należy do was. Drogie przyszłe rodzące, musicie same zadać sobie pytanie czego wy potrzebujecie i chcecie w tym jedynym wyjątkowym dniu.

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ