Pępek noworodka – właściwa higiena i pielęgnacja

Pępek noworodka
źródło: www.ciążowy.pl

Pępek noworodka czyli jedno z ważniejszych zadań rodziców w ciągu pierwszych tygodni życia.

Prawidłowa pielęgnacja pępka wymaga od rodziców dużo zaangażowania i uwagi. Zaniedbywanie kikuta może doprowadzić do zakażeń i wielu powikłań więc, aby nasze dziecko w przyszłości było dumne ze swojego pępka należy zadbać o niego we właściwy sposób. W szpitalu troszczą o niego położne, rodzice natomiast muszą zadbać o pępek noworodka zaraz po powrocie do domu.

Kikut pępowinowy odpada najczęściej do 14 dnia życia dziecka. U niektórych dzieci dzieje się to wcześniej, a u innych później, dopóki okolice pępka nie wykazują cech zapalenia nie mamy powodów do niepokoju. Mama oraz położna środowiskowa powinny zwracać szczególną uwagę na zapach, zaczerwienienie i wydzielinę z pępka. Kiedy widzimy, że któreś z tych niepokojących objawów występuje może to być znak, że zaczyna się stan zapalny.

Jak dbać o pępek noworodka?

Zapewne znacie wiele praktycznych rad jak dbać o pępek noworodka, które usłyszałyście będąc jeszcze w szpitalu. Do tego dorzuciła swoje pięć groszy położna środowiskowa na pierwszej wizycie u was w domu. Każdy ma własne zdanie, ale w jednym trzeba się zgodzić, że zalecanym postępowaniem jest sucha pielęgnacja pępka.

 • nie należy moczyć pępka podczas kąpieli (bez paniki jak spadnie na niego kilka kropel wody)
 • po każdej kąpieli należy dokładnie osuszyć kikut pępowinowy, szczególnie dokładnie u nasady (kikut pępowinowy to martwa tkanka, więc dziecko nie odczuwa bólu jak go dotykamy)
 • wywietrz pępek
 • spryskaj środkiem do dezynfekcji (u nas doskonale sprawdził się OcteniSept o którym pisałam TUTAJ przy okazji pielęgnacji krocza po porodzie)
 •  przetrzyj pępek przy nasadzie (ja używałam do tego zwykłych patyczków do uszu)
 • załóż pieluszkę tak żeby nie zakrywała kikuta (możesz po prostu odgiąć górną część pieluszki )

Nigdy nie odrywaj kikuta, nawet jeśli wisi tylko na skrawku! Pozwól żeby sam odpadł.

Jako ciekawostkę znalazłam informacje, że w Polsce całkiem naturalne jest przemywanie pępka spirytusem oraz unikanie zamoczenia pępka podczas kąpieli. Ale na przykład w Anglii czy Szwecji lekarze zalecają przemywanie pępka przegotowaną wodą, a zamoczenie pępka w czasie kąpieli nie stanowi żadnego problemu – jeśli później dokładnie się go wysuszy.

Kiedy się niepokoić?

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek z wymienionych objawów powiedz o tym swojej położnej środowiskowej lub udaj się do lekarza:

 • zaczerwienienie
 • obrzęk
 • wydzielina z pępka (ropna lub krwista)
 • wydzielina, która brzydko pachnie
 • gorączka towarzysząca zmianom w okolicy pępka.

Mam nadzieję, że moje porady przyczynią się do ładnego zagojenia kikuta, a w przyszłości ładnego, wklęsłego pępka. Drodzy rodzice wybierzcie dla swojego maleństwa najlepszą metodę dbania o pępek, może macie swoje sprawdzone po których pępek noworodka wyglądał jak marzenie. Chętnie posłucham waszych opinii.

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ