Odparzenia u niemowląt i pieluszkowe zapalenie skóry

odparzenia u niemowląt
źródło: www.dzidziusiowo.pl

Odparzenia u niemowląt! Nie taki diabeł straszny.

Gdy zostałam szczęśliwą mamą, pamiętam, że już w szpitalu ciągle słyszałam czego to każde dziecko nie przechodzi. Jedną z tych przykrych przypadłości miały być odparzenia u niemowląt. Zastanawiałam się jak  dziecko ma nabawić się odparzeń w jednorazowych pieluszkach? I co? Właśnie od pieluszek zaczął się problem.

Pieluszki jednorazowe, to dla mnie i dla mojego bobasa prawdziwy komfort. Zawsze zastanawiam się i jestem pełna podziwu jak moja mama, babcia o prababci nie zapominając radziły sobie mając do dyspozycji jedynie kawałek materiału. Ułożyć to w zgrabną pieluszkę, założyć tak żeby nic nie spadało, nie rozwinęło się, nie przeszkadzało dziecku. Dla mnie niedoświadczonej w tym temacie, to czarna magia! Dzisiaj nie mamy na co narzekać. Zastanawia mnie tylko jak to jest, że pomimo częstych zmian pieluszek, dzieci i tak potrafią dostać odparzeń?

Maluch zrobił kupkę obok której nie da się przejść obojętnie? Super! Każda z was na pewno od razu przebiera pieluszkę, żeby nie było odparzeń. Czasami nawet szybka/częsta zmiana pieluszki nie uratuje naszego bobasa od odparzeń. Jak to możliwe? Nie obwiniajcie się drogie mamy, bo odparzenia u niemowląt nie są wynikiem błędu w pielęgnacji. Czasami przyczyną mogą być pieluchy jednorazowe których używacie lub problemy trawienne maluszka np. często pojawiające się biegunki.

O pielęgnacji pupy pisałam TUTAJ.

Pieluszkowe zawirowania

Pieluszka pieluszce nierówna. Możecie wypróbować wiele dostępnych na rynku pieluch i obserwować jak zareaguje pupa waszego smyka. Czasami paradoksalnie najdroższe nie zawsze oznaczają najlepsze. Może zatem wypróbować pieluszki wielorazowe? Więcej o porównaniu pieluszek napiszę w kolejnym wpisie.

Maści, zasypki, goła pupa

Jeżeli wasze dziecko już nabawiło się odparzeń możecie zastosować maść do pupy. Na rynku dostępna jest cała gama produktów przeciw odparzeniom. Niektóre są wyłącznie na receptę. Wszystko zależy od tego jak duża jest skala problemu. Może to być jedynie zaczerwienienie albo poważny rumień, a nawet rozległa wysypka. w pierwszym przypadku wystarczy podstawowa higiena przy przewijaniu i stosowanie zasypki. Przemywanie podrażnionego miejsca czystą wodą lub wodą z emolientem zamiast stosowania chusteczek nawilżanych (czasami mogą dodatkowo podrażniać skórę niemowlaka). Domyślam się że jest to po pewnym czasie uciążliwe za każdym razem biegać do łazienki i przemywać bobasa, ale skuteczne. Można puszczać maluszka jak najczęściej z gołą pupą. Marcel wtedy cieszy się jak dziki, że ma swobodę i ucieka jak chce go dogonić żeby założyć pieluchę.

Jeżeli odparzenia u niemowląt są rozległe i dodatkowo pojawia się wysypka samo przemywanie pupy i stosowanie zasypki nie pomoże. U mojego synka odparzenia pojawiały się zazwyczaj, gdy zmagał się ze stanem zapalnym lub infekcją (np. jak zaczynała się choroba). Koleżanki potwierdziły moją teorię. U nich odparzenia pojawiały się jak bobas gorączkował albo ząbkował. Nawracające odparzenia stały się bardzo uciążliwe dla mojego syna, dlatego postanowiłam udać się z tym problemem do pediatry. Poradziła nam smarować pupę aloesem w żelu. Robiłam tak po każdej zmianie pieluszki i powiem, że efekty mnie zaskoczyły. Skóra malucha wracała do formy. Najlepiej było gdy posmarowałam pupę dosyć grubą warstwą na noc, bo wtedy nie było kupki, a rano praktycznie nie było śladu po odparzeniu.

Jeśli dziecko ma biegunkę, starannie przestrzegaj tych zasad, gdyż wtedy ryzyko odparzenia jest znacznie większe.  Staraj się, żeby pupa dziecka była zawsze sucha i czysta. Możesz stosować kremy zawierające cynk. Jeśli na skórze są nadal krostki lub sączy się wydzielina idź do lekarza.

Pediatra poradziła nam jeszcze stosowanie maści Tormentalum, która ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Już po dwóch dniach stosowania widać wyraźne rezultaty. Jedyny minus to taki, że ma tłustą konsystencję i brudzący kolor. Poza tym najlepsza maść jak do tej pory.

Odparzenia u niemowląt leczone domowymi sposobami
 • polecam puszczać maluszka jak najczęściej z gołą pupą
 • przemywać podrażnione miejsca wodą z emolientem lub łagodnym mydełkiem dla alergików
 • przy każdej zmianie pieluszki oraz  zasypywać pupę mączką ziemniaczaną (sprawdzony od lat sposób)
 • zastosować kąpiel w krochmalu (ma działanie łagodzące i ściągające)

Poza tym namawiam do częstego i obfitego smarowania pupy kremem (np. Linomag, Mustela, Nivea, nie polecam Sudocremu, kiedy pupa jest już podrażniona, bo będzie straszny płacz , wypróbowałam ten krem na sobie smarując podrażnione miejsce i okropnie długo szczypało).

Mam nadzieję, że tego typu tematy jak odparzenia u niemowląt będą omijać was szerokim łukiem, bo to nic przyjemnego dla maluszka. Sposoby, które wymieniłam powinny pomóc, gdyby było inaczej wizyta u pediatry obowiązkowa.

A.

3 KOMENTARZE

 1. Chyba nie czytała Pani ulotki leku Tormentiol:
  „Nie należy stosować leku Tormentiol®:

  w nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku;


  w przypadku złej tolerancji kwasu borowego i jego pochodnych;


  u noworodków i niemowląt;


  w miejscowych odczynach poszczepiennych;


  w zmianach skórnych w ospie wietrznej;


  na rany lub znacznie uszkodzoną skórę.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ