Niejadek i sposoby na poprawę apetytu

niejadek
fot. www.rossnet.pl

Niejadek i czary-mary

Nasz maluszek już ładnie siedzi, więc umieszczamy go w foteliku do karmienia z myślą, że wszystko co mu podamy do jedzenia wciągnie z największym apetytem. Czasami zderzamy się z brutalną rzeczywistością i zamiast otwartej buzi na widok zbliżającego się kęsa widzimy szczelnie zaciśnięte usta i odwracanie głową. Myślimy wówczas: niejadek! Od samego początku zadbajmy o to, aby posiłek stanowił zabawę dla naszego dziecka. Sami się przekonacie, że już po pewnym czasie będziecie mieli ogromną frajdę podczas spożywania wspólnych posiłków. Warto popracować nad tym, żeby podczas posiłków było fascynująco. Wtedy zawartość miseczki czy talerza zniknie w okamgnieniu. Dodatkowo pamiętajcie żeby było zdrowo i zgodnie z piramidą żywienia. Oto kilka sposobów na kulinarny sukces.

Mały niejadek i samolot na śniadanie

Dla najmłodszych proponuję wycinanki z pieczywa. Przedstawiam wam genialny i zarazem prosty pomysł na efektowne i szybkie śniadanie (przekąskę). Dzięki wykrawaczom do pieczywa nudne kanapki przemienią się w pojazdy, zwierzątka czy postacie z bajek. Można opowiadać dziecku co wykroiliśmy wydając z siebie dźwięk jaki robi np. auto. Kanapkowy samochód parkuje w brzuchu. Ale zabawa! Taka przekąska to dopiero pokusa.

niejadek
fot. www.fabrykawafelkow.pl
Niejadek i jego ulubiony talerz

Pomysł dla jedenastomiesięcznych niejadków. Talerz z ulubioną postacią. Najważniejsze, żeby rysunek znajdował się na dnie. Możemy nalać zupę lub nałożyć półpłynny posiłek i zachęcać dziecko żeby sprawdziło co jest pod posiłkiem. Odkrycie swojego ulubieńca na dnie miski sprawi maluszkowi niezwykłą frajdę i uśmiech na twarzy. Dla starszych dzieci polecam odlotowe talerze z buźką, które można udekorować według własnego pomysłu (np takie). Czy ktoś mówił, że jedzeniem nie można się bawić? Można, i to jak!

niejadek
fot. planetadziecka.pl
niejadek
fot. www.feedingbubba.com
niejadek
fot. www.feedingbubba.com

Starsze dziecko może zaprojektować własny talerz :) Specjalne flamastry przeniosą każdego w świat designu. Wystarczy narysować swój pomysł na talerzu a potem wypiec dzieło w piekarniku. Świetna zabawa i przyjemność spożywania posiłków z takiego talerza (kubka, miseczki itp.).

niejadek
fot. blog.landofnod.com

 

Niejadek i jego  pierwsze sztućce

Kolorowe owady, wesołe zwierzaki, waleczni żeglarze. Wybór jest niesamowicie szeroki. Jaką frajdę sprawi maluszkowi samodzielne posługiwanie się czymś takim. Zapewniam, że producenci zadbali żeby wszystkie sztućce były bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka.

niejadek
fot. planetadziecka.pl
niejadek
fot. planetadziecka.pl

 

Liczy się pomysłowość!

Jeżeli lubicie wspólnie gotować a wasz maluszek jest wtedy zapatrzony w was bezgranicznie możecie razem stworzyć zabawne ciasteczka. Wcześniej możecie posypać rączkę dziecka mąką. Będzie to dla niego nowe doznanie i dotąd nieznana „konsystencja”. Zachęcajcie w ten sposób dziecko żeby uczestniczyło we wspólnych wypiekach. Foremki do ciastek ułatwią wam wspólną zabawę.

niejadek
fot. www.archieli.com

Zachęcajcie waszych niejadków ładnymi i pomysłowymi kanapkami. Wąsy ze szczypiorku, kwiatki z nasion kukurydzy, nóżki z ogórka? Stwórzcie zwierzątka, kwiaty, ulubione pojazdy i przedmioty z tego co macie w lodówce. Uwierzcie, że pomysłowość nie zna granic. Wystarczy odrobina kreatywności i wasz niejadek będzie zajadał aż mu się uszy będą trzęsły.

niejadek
fot. fabrykawafelkow.pl

Smacznego!

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ