Mleko modyfikowane – Bebilon, Enfamil, Hipp

mleko modyfikowane
fot. Pedro Moura Pinheiro

Mleko modyfikowane czyli temat rzeka.

Przed narodzinami naszego dziecka żyjemy niejako naszymi wyobrażeniami jak będzie wyglądało macierzyństwo i tacierzyństwo. Mamy przed oczami obrazek ślicznego uśmiechniętego bobasa, który słodko śpi w swoim łóżeczku i pięknie wygląda każdego dnia. Niestety nasza bańka mydlana pęka z chwilą, kiedy zderzamy się z rzeczywistością już w pierwszych tygodniach po porodzie napotykając trudności i przeciwności. Dodatkowo stajemy przed trudną decyzją wyboru mleka modyfikowanego. Wybór z pozoru prosty, może przysporzyć nam niewyobrażalne problemy.

Co to jest mleko modyfikowane?

Najprościej będzie powiedzieć, że jest to mleko krowie, które podczas produkcji przeszło małą metamorfozę (w moim słowniku to mleko po „liftingu”). A dokładniej zmieniono proporcje białek i tłuszczów, częściowo zamieniono je na tłuszcze pochodzenia roślinnego, obniżono poziom sodu, potasu i chloru, wzbogacono o witaminy, żelazo, wapń i cynk, l-karnitynę, minerały i inne składniki m.in. te rozwijające pożyteczną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym dziecka. Mleko modyfikowane w takiej postaci trafia do sklepów, a potem do brzuszków waszych bobasów.

Mleko modyfikowane a oznaczenia numeryczne

Pierwsza rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest oznaczenie numeryczne. W ten sposób otrzymujemy informację dla jakiego przedziału wiekowego jest ono przeznaczone. Mleko modyfikowane z oznaczeniem 1  jest przeznaczone dla niemowląt od urodzenia do 6 miesiąca życia. Następnie nr 2 dla dzieci do ukończenia 1 roku życia i nr 3 lub Junior dla dzieci powyżej roku. Ostatnim etapem jest mleko nr 4, dla dzieci od 2 do 3 lat. Wszystkie te mleka różnią się składem i stopniem zmodyfikowania. Każdy wiek wymaga innych witamin, minerałów a im wyższy numerek tym mleko bardziej przypomina to niemodyfikowane. W ten sposób stopniowo przyzwyczajamy brzuszek naszego maluszka do picia w przyszłości mleka krowiego.

My swoje poszukiwania zaczęliśmy od zwykłego mleka, składem zbliżonym do mleka matki. Niestety ten wybór nie zakończył się od razu pomyślnie. pojawiły się wzdęcia. Po drugim i trzecim wystąpiły zaparcia. Kolejne nie smakowało Marcelowi. Dopiero następne przypadło mu do gustu i stosujemy je do dzisiaj. Z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że dla dzieci które nie tolerują laktozy (u nas objawiało się to wzdęciami i strasznymi bąkam w nocy) polecam mleko Enfamil 0-lac. U nas był to strzał w dziesiątkę.

Drugą rzeczą jaką powinniśmy zauważyć są oznaczenia literowe , które zawierają informację co mleko ma, czego nie ma, dla jakich dzieci jest przeznaczone:

  • AR – dla dzieci, które często ulewają. Mleko tego typu jest wzbogacone o skrobię ryżową, ziemniaczaną lub mączkę chleba świętojańskiego, co powoduje, że zagęszcza się w żołądku i dzięki temu pokarm nie cofa się do przełyku.
  • R – dla małych łakomczuchów. Mleko wzbogacone o kleik ryżowy, by zwiększyć jego kaloryczność.
  • Mleka modyfikowane dla niemowląt i dzieci z nietolerancją laktozy – są to preparaty z obniżoną zawartością laktozy lub w ogóle jej niezawierające np. Enfamil O-lac
  • HA – dla niemowląt z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergii (alergia wystąpiła już u kogoś z najbliższej rodziny, ale nie pojawiła się jeszcze u dziecka).
  • Preparaty mlekozastępcze dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego (hydrolizaty kazeinowe np. Nutramigen lub Pregestimil; hydrolizaty z białek serwatkowych np. Bebilon Pepti, mają zdecydowanie lepszy smak, jednak częściej wywołują reakcje alergiczne; preparaty sojowe)

Są jeszcze mleka dla dzieci z tendencją do kolek i zaparć np. Bebilon Comfort, NAN Pro Sensitive czy Bebiko Omneo. Mleko z dodatkiem probiotyków, prebiotyków dla dzieci z tendencją do zaparć np. Hipp Combiotic.

Które mleko modyfikowane wybrać?

Marek mleka na rynku jest bardzo dużo. Każde różni się w niewielkim stopniu składem, smakiem, ceną. Które okaże się tym jedynym? Nie znam odpowiedzi, bo nie ma mleka cud, które pomogłoby waszemu maleństwu. Jedyne, co mogę powiedzieć z własnego doświadczenia to uważnie obserwować dziecko i według tego zmieniać mleko. Ja szukałam bardzo długo, aż w końcu znalazłam odpowiednie. Na pocieszenie dodam, że moja koleżanka zastosowała pierwsze mleko i bingo! Maluch polubił, zjadał z apetytem i do dzisiaj jest mu wierny. Dziecko dziecku nierówne i to samo możemy powiedzieć o mleku modyfikowanym.

W tym całym zamieszaniu zwróćcie uwagę na cenę mleka, bo przy niemowlaku puszki znikają w tempie ekspresowym. Gdyby się okazało, że wasz maluszek musi pić jakieś droższe mleko zawsze warto poszukać promocji albo odkupić (czasami pojedyncze sztuki) od innych matek, którym zostały niezużyte po swoim dziecku (ja tak kupowałam i w ten sposób zaoszczędziłam kilka złotówek).

Zorientujcie się czy mleko jest dostępne w waszej okolicy, by w każde chili móc uzupełnić zapasy.

Życzę trafnego wyboru!

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ