Kolki u niemowląt – Sab Simplex, Bobotic

Kolki u niemowląt
Sab Simplex – lek na kolkę

Kolki u niemowląt, wyzwanie dla każdego rodzica.

Płaczące, bez wyraźnego powodu, dziecko to dla świeżo upieczonego rodzica bardzo stresująca i frustrująca sytuacja. Czujesz się bezradna i słyszysz ciągle te same głosy „życzliwych osób”, że to kolka niemowlęca, ale minie, że musisz przetrwać ten trudny czas, że to tylko 90 dni, a potem będzie po wszystkim. I te rady typu: daj do wypicia napar z kopru włoskiego, kupiłam, zrobiłam nie pomogło. Połóż ciepłą pieluszkę na brzuszku, zrobiłam nie pomogło, ponoś z czułością na rękach, możliwe że to na nic, ale przynajmniej będziesz miała poczucie, że coś robisz żeby pomóc swojemu dziecku.

Przyczyną kolki u niemowląt może być:
  • niedojrzałość układu pokarmowego i związana z tym nieprawidłowa praca jelit
  • niedojrzałość układu nerwowego a kolka, jako wynik odreagowywania nadmiaru bodźców
  • przejedzenie, niemowlę zjada zbyt dużo pokarmu a jego niedojrzały układ pokarmowy nie radzi sobie z jego prawidłowym i sprawnym trawieniem
  • łykanie powietrza w czasie jedzenia, szczególnie u dzieci karmionych butelką, co może mieć związek ze źle dobranym lub słabej jakości smoczkiem
  • wrażliwość na niektóre pokarmy spożywane przez mamę karmiąca piersią, w szczególności nadwrażliwość na białko mleka krowiego

Pamiętajcie jednak, że do dzisiaj lekarze nie wiedzą co jest dokładną przyczyna kolki u niemowląt.

Sposoby na kolkę, które uratowały nam życie:

Na początku znalazłam niemieckie krople na kolkę niemowlęcą Sab Simplex – substancja czynna: symetykon 69,19 mg/ml (poszukałam tańszego odpowiednika i znalazłam krople Bobotic – substancja czynna: symetykon 66,66 mg/ml), które miały przynieść ulgę. Nam niestety nie pomogły, bo Marcel nie miał kolki. Jeżeli jesteście pewne, że wasze dziecko ma kolki zacznijcie od kropelek, bo jest to najlepsza metoda, która może okazać się skuteczna.

Na kolkę niemowlęcą stosowałam także kateter rektalny dla niemowląt. (szerzej piszę o tym TUTAJ). Powinni dawać każdej Mamie w szpitalu jako niezbędnik. Marcelkowi po „odgazowaniu” pojawiał się uśmiech na buźce, te bąki widocznie okropnie go męczyły.

Kolki u niemowląt a może nietolerancja laktozy?

Znalazłam jeszcze jedną przydatną informację, że kolkę może powodować niedobór enzymu trawiącego laktozę, która znajduje się w mleku Matki, zwanego  laktaza. W przypadku nietrawienia=nietolerancji laktozy wskutek niedoboru tego enzymu, do jelita grubego przedostaje się niestrawiona laktoza, która powoduje tworzenie się dwutlenku węgla (wzdęcia czyt. bąki) i kwasu mlekowego, a w niektórych przypadkach biegunkę. Można podawać dziecku preparat, który zawiera enzym laktazę np. Delicol.

Po tych wszystkich metodach moje dziecko nadal wrzeszczało, a ja czułam się bezsilna.  Kiedy dotarło do mnie, że Marcel nie ma kolki a jednak nadal płakał zaczęłam poszukiwania niczym Sherlock Holmes, metody „cud”. Eureka! Nasze życie uratował Dr Harvey Karp i jego metoda 5s o której piszę w innym moim poście. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Kończę z uśmiechem na twarzy, bo może w ten sposób komuś pomogłam w zmaganiu się z kolką u swojego dziecka.

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ