Jakie bajki dla dzieci warto oglądać

Bajki dla dziecireksio_6

Dzieci uwielbiają przebywać w kolorowym świecie wyobraźni. Często przenoszą się tam dzięki bajkom. Te najlepsze z nich wzruszają także nas, przenosząc w świat magii i radości.

Dla niemowlaków polecam krótkie animacje „Sokole oczka” z odpowiednio dobraną paletą kolorów, kształtów obiektów i muzyką. Przeznaczone dla dzieci po 6 miesiącu życia. Rozwijają zmysł wzroku dziecka oraz uspokajają i wyciszają je. Znajdziecie je TUTAJ. Gdy maluszek już podrośnie można sięgnąć po serial TuTiTu. Dzięki kolorowym kształtom TuTiTu stymuluje wyobraźnię i kreatywność dzieci. W każdym nowym odcinku kształty TuTiTu przekształcają się w nowe i ekscytujące zabawki.

Można też zajrzeć na stronę duck tv i tam zaczerpnąć dalszych inspiracji. Krótkie historie przyczynowo-skutkowe, miła muzyka i świat kolorów na pewno przypadnie do gustu maluszkowi. Wybraną pozycję można puszczać raz dziennie, tylko nie za długo, bo pamiętajcie, że można szybko maluszka przestymulować i zmęczyć.

Bajki dawniej i dziś

Wartościowe bajki dla dzieci, filmy i seriale animowane w których nie ma przemocy i strachu. Czy wśród wszystkich dostępnych bajek na rynku jesteśmy wybrać te odpowiednie? Czy znajdą się wśród nich kultowe, te z naszego dzieciństwa? Jeżeli sięgacie po bajki animowane wybierzcie te najlepsze!

Wszystkie niżej wymienione bajki bez problemu znajdziecie w internecie.

Kultowe bajki dla dzieci

Najlepsze bajki z mojego dzieciństwa, które teraz ogląda mój syn, to przede wszystkim:

  • Krecik
  • Reksio
  • Bolek i Lolek
  • Przygody Kota Filemona
  • Miś Uszatek
  • Miś Kudłatek
  • Zaczarowany ołówek

Pewnie zastanawiacie się gdzie podziały się takie pozycje jak Smerfy, Muminki, Gumisie, Kacze opowieści, Chip&Dale, Denver, Scooby-doo. Te bajki niestety nie są odpowiednie dla dzieci. Każda z tych bajek pokazywała przemoc i strach, jako motor napędowy głównych bohaterów. Zawsze toczyła się tam jakaś walka, ktoś chciał kogoś zjeść, zabić, okraść itp.

Bajki/filmy/seriale dla dzieci – subiektywny przegląd

Charlie i Lola – to ulubieni bohaterowie mojego syna. Każdy kolejny odcinek przedstawia przygody wesołego rodzeństwa, które w łatwy i zabawny sposób uczy dzieci różnych pożytecznych rzeczy np.wzajemnego szacunku, obdarowywania innych prezentami i cieszenia się z ich szczęścia czy sprzątania w pokoju.

Domisie – edukacyjno-wychowawczy program telewizyjny o charakterze widowiska teatralnego z udziałem aktorów i lalek, kierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. W domisiowej krainie mieszkają Domisie – Amelka, Pysia, Eryk, Bazyli i Magda. Mają takie same problemy jak dzieciaki- czasami leniuchują, czasami robią ciekawe rzeczy a czasami się złoszczą. Ten serial polecam przede wszystkim za wartość wychowawczą. Wszystkie tematy w bajce dotyczą mądrego dzieciństwa. Dziecko uczy się konsekwencji pewnych zachowań.

Weterynarz Fred – moim zdaniem bajka w przyjemny sposób przedstawia życie i zdrowie zwierząt. Weterynarz udziela pomocy chorym zwierzętom, ratuje je też z rozmaitych opresji. W lekarskich wyprawach Fredowi często towarzyszy wierny i dzielny owczarek Mitch oraz wiecznie rządny przygód, ciekawski kozioł Trevor.

Ciekawsi George – serial przedstawia przygody małej małpki George, której właścicielem jest mężczyzna w żółtym kapeluszu. Przygody, które spotykają małpkę zaspokajają ciekawość dzieci i mają przy okazji dydaktyczny charakter

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham – to urocza bajka, która pokazuje jak każdego dnia okazywać sobie miłość. To przecież takie przyjemne! Serial z uroczą prostotą uczy maluchy nazywać uczucia i wyrażać je. Opowiada o przygodach małego brązowego królika i jego króliczego taty, którzy mieszkają w pięknej dolinie i bardzo się kochają. Wspólnie ze swoimi przyjaciółmi bawią się poznając najbliższe otoczenie podczas zmieniających się pór roku. Dużym atutem serialu jest malowniczość krajobrazu przedstawiającego pełną kolorów jesień, kwiecistą wiosnę czy czarująca bielą zimę.

Franklin i przyjaciele – sympatyczny żółwik Franklin i jego wesoła kompania Bobrusia, Miś i Ślimak mają wiele wspólnych przygód. Można zobaczyć jak radzą sobie w domu, w szkole i na placu zabaw. Razem z nimi można się nauczyć, jak ważne jest być dobrym i uczciwym oraz dowiedzieć się, że rodzina i prawdziwa przyjaźń są najważniejsze.

Wanda i Zielony Ludek – Serial opisuje perypetie małego, pomarańczowego zajączka imieniem Wanda, któray jest mieszkańcem lasu. Pewnego dnia w pobliżu jej domu rozbija się statek kosmiczny z obcym na pokładzie. Czterooki zielony stworek szybko się z nią zaprzyjaźnia, pokazując jej swoje nadprzyrodzone zdolności oraz magiczne sztuczki. Szkoda tylko, że jest tak mało odcinków.

Piotruś królik – perypetie Piotrusia Królika pokazują, jak ważna w życiu jest przyjaźń. Bohater z charakterystyczną dla siebie radością wprowadza maluchy w świat pełen niespodzianek, fascynujących przygód i zaskakujących rozwiązań. Serial zachęca dzieci do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące je pytania oraz poznawania otaczającej je rzeczywistości. Rozwija także ciekawość świata i wyobraźnię małych widzów.

Strażak Sam – problemy mieszkańców są bardzo różne, od banalnych (np. zaginięć zwierząt) do poważniejszych spraw (np. pożarów). Bajka pokazuje jak wygląda zawód strażaka i z czym na co dzień musi się zmagać. Na koniec każdego odcinka wszystkie problemy mieszkańców zostają rozwiązane, a do Pontypandy wraca ład i porządek.

Witaminki – bajka, która uczy najmłodszych o wartościach odżywczych żywności, witaminach i składnikach mineralnych. Każdy odcinek wspiera prawidłowe zalety dobrego i zdrowego odżywiania a także pokazuje, która żywność jest dla nich dobra, a która tylko im szkodzi.

Oczywiście oprócz ww bajek istnieje szereg, które też są godne uwagi, np. Mali Einsteini, Kot Prot, Dinopociąg, Kosmoloty, Tomek i przyjaciele, Pan Robótka, Agi Bagi i wiele innych. Jeżeli znacie inne zachęcam do komentowania.

Na koniec dodam, że niedawno raz na zawsze pozbyłam się telewizji i tym samym uwolniłam się od biernego wchłaniania „papki” z przerwami na reklamy. Wszystkie bajki puszczam synkowi na dvd albo z internetu, bo wtedy mam pewność, że ogląda właściwe rzeczy. Zmusza mnie to do aktywnego poszukania fajnych bajek. Polecam!

„Oczywiście ponad wszystkie media należy postawić realne doświadczenie, spotkanie z żywym człowiekiem, wyprawę na łąkę, do lasu, nad morze.”

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ