Jak przeżyć upał z niemowlakiem?

upał
www.mamazone.pl

Upał z niemowlakiem

„Lato , lato , lato czeka ,
Razem z latem czeka rzeka”

Długo wyczekiwane lato! Zimą marzymy o upałach, ale kiedy już nadejdą pragniemy choć na chwilę ochłody. Upał dla nas dorosłych jest trudnym czasem, niemowlaki zaś potrzebują wyjątkowej troski! Oto kilka złotych zasad, które powinniście przestrzegać żeby pomóc waszemu maluszkowi znieść upalny dzień.

Jak przetrwać upał z niemowlakiem?
 1. Dziecko powinno być ubrane przewiewnie, w ubranka z naturalnych tkanin (w gorące dni zadbaj, żeby rzeczy były wyjątkowo wygodne, pozbawione guzików, suwaków, koronek, które mogą mocno podrażnić skórę maluszka)
 2. Ważne, by maluch dużo pił (jeśli karmisz piersią nastaw się na dodatkowe karmienia, możesz także podawać dodatkowo wodę; jeśli nie karmisz piersią pamiętaj o częstym podawaniu picia najlepiej do tego nadaje się woda, ponieważ słodkie soczki wzmagają pragnienie. Nie martw się, że dziecko nie chce jeść, to naturalne w czasie upału, ważniejsze żeby dużo piło!)
 3. Zmieniajcie pieluszki częściej niż zwykle żeby nie doprowadzić do odparzeń (pisałam o nich TUTAJ)
 4. W czasie upału  niemowlę powinno sypiać i być nakrywane bawełniana pościelą lub wyłącznie pieluszką tetrową, która wchłania pot i pozwala oddychać skórze
 5. W domu  możecie używać klimatyzatora lub wiatraczka
 6. Gondoli mówimy NIE!, może być mu tam zdecydowanie zbyt duszno i gorąco, lepiej użyjcie parasolki przeciwsłonecznej, która zapewni cień i przewiew
 7. Spędzajcie ze swoim dzieckiem czas na zewnątrz bardzo rozsądnie. Jeśli nie musicie starajcie się nie wychodzić na dwór pomiędzy godziną 11 a 15 (przed spacerem koniecznie zabezpieczcie skórę dziecka przed słońcem kremem z wysokim filtrem)
 8. Kiedy jesteście z dzieckiem w parku lub na podwórku, zawsze siadajcie w cieniu, na przykład pod drzewem
 9. Regularnie wietrzcie mieszkanie – najlepiej robić to z samego rana, gdy na dworze jest jeszcze rześko
 10. Ostrożnie z klimatyzacją w samochodzie (nie powinniście przesadzać z chłodzeniem auta, bo różnica temperatur może wywołać szok termiczny)
 11. Nigdy nie zostawiajcie dziecka w nagrzanym samochodzie lub w nagrzanym pomieszczeniu. Pozostawione tak nawet na kilka minut może niewiarygodnie szybko się przegrzać i ponieść czasami bardzo surowe konsekwencje
SOS upał

Jeśli wasze dziecko:

 • wydaje się być niespokojne
 • wymiotuje
 • mdli je
 • jego skóra jest zaczerwieniona i przesuszona
 • pojawia się gorączka albo traci przytomność
 • nierówne tętno
 • trudności z oddychaniem
 • wzmożone pragnienie

DZWOŃ PO POGOTOWIE!!! TO MOŻE BYĆ UDAR CIEPLNY (SŁONECZNY)

Upalne dni wcale nie muszą stać się dla was i dziecka utrapieniem. Stosując się do powyższych zasad, ograniczycie do minimum odczuwanie negatywnych skutków wysokiej temperatury i ochronicie waszego malca przed wieloma powikłaniami, takimi jak odwodnienie, udar cieplny, poparzenia słoneczne i potówki.

„Lato, lato. lato ach to ty!”

 

A.

Poprzedni artykułKąpiel noworodka
Następny artykułList ojca do córki
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ