Ciekawostki z życia Matki

macierzyństwo bez lukru
demotywatory.pl

Macierzyństwo zaskakuje

Wyczytane w sieci, podpowiedziane od koleżanek, babć, cioć i innych. Nigdy się nie dowiesz jak smakuje prawdziwe macierzyństwo do póki sama się nie przekonasz. I przekonałam się. Prawie dwa lata temu zostałam Mamą i dzisiaj mogę podpowiedzieć innym jakie mam z tego wnioski.

1. Pierwszy miesiąc mija na bliskości. 

Noworodek jeszcze duuużo śpi, cały czas potrzebuje bliskości mamy i często śpi spokojnie przy niej lub na niej (tzw. kangurowanie). Karmienie piersią polega na tym, że co jakiś czas maluszek domaga się pokarmu, chwilę possie, zaśnie, obudzi się, znowu possie i tak całymi dniami. 

2. Po całym dniu i nocy pada się (dosłownie) na twarz ze zmęczenia.

Nieprzespane noce, pobudki na karmienie, zmianę pieluchy, przebieranie maluszka gdy mu się uleje lub zabrudzi ubranko mocno dają w kość. Czasami czujesz jakbyś działała na autopilocie. Tu rada dla wszystkich przyszłych Mam – radzę korzystać z błogiego snu zanim na świecie pojawi się maluszek. Czy można można wyspać się na zapas? Hmm Nieeee! :)

3. Płacz dziecka potrafi wiercić dziury w głowie.

Niezła lekcja przetrwania dla wszystkich nieco bardziej wrażliwych na dźwięki. D. zawsze mówił w takich momentach „fizycznie czuję, jak świdrujący wrzask wierci mi dziurę w głowie, jedną obok drugiej, jedną obok drugiej…”. Fakt: dzieci krzyczą, płaczą, wrzeszczą.

4. Brudasek jakich mało

W rozmowie z koleżanką dowiedziałam się, że ja z moim Marcelem miałam miód malina. Ona ze swoją córeczką miała sytuację prawie nie do opanowania. Nazwała ją „wędrujące papu”. Mała ubrudziła się kupką. Z pampersa wyciekła do rękawów i na plecy! Jak tu przebrać takiego brudaska? To dopiero wyzwanie!

5. Paznokcie noworodka można obgryzać, zamiast obcinać nożyczkami.

Tę rewolucyjną metodę, stosowaną w krajach skandynawskich i w Wielkiej Brytanii, całkiem serio polecają położne i doświadczone matki. Likwiduje ryzyko skaleczenia malutkiego paluszka metalowym ostrzem. Przypadki odgryzienia nie są znane.

6.  Słowo NIE

Nie NIE NiE nIe nie nIE. Dzieci uwielbiają NIE. Gdyby tylko było ono używane zgodnie z jego założeniem świat byłby idealny.

7. Praca = odpoczynek

„Matka małego dziecka, która wyrwie się z dyktatury kupek i zupek i wreszcie wróci do pracy, często czuje się, jakby trafiła do raju. Nikt nie wyje uczepiony jej nogi, można spokojnie wypić kawę i porozmawiać o czymś innym niż kotek na płotku. Rozkoszna odmiana.”

macierzyństwo bez lukru

8. Marchewkowe plamy

Od koleżanki dowiedziałam się o niedocenionej mocy słońca: wystawiasz wyprany ciuszek z niedopraną plamą na działanie jego promieni, a ono załatwia resztę. W taki oto prosty sposób można pozbyć się plam z marchewki.

9. Cała Polska czyta dzieciom

Czasami łapię się na tym, że przeglądam książeczki nawet gdy mojego dziecka nie ma w domu. Książeczki dla dzieci są super! Dodatkowo dowiedziałam się, że książki dla dzieci są wspaniałe! Mądre, zaskakujące i pięknie zilustrowane (oczywiście kiczu, tandety i bzdur jest całe mnóstwo, ale podpytując innych rodziców i sięgając po sprawdzone pozycje znajdziecie prawdziwe perełki).

Propagowanie codziennego czytania dzieciom jest skuteczną, tanią i przyjazną metodą wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych.

10. Koniec cierpliwości

Codziennie dziecko będzie ćwiczyło twoją cierpliwość. Z każdym dniem coraz bardziej i bardziej aż w końcu balonik pęknie i wyzwolą się w tobie takie emocje o jakich nigdy byś nie pomyślała Złość, krzyk, frustracja. Myślałaś, że jesteś opanowana i należysz do tych osób, które nigdy się  nie złoszczą? Dziecko obali twoja teorie w kilka sekund. Te nasze dzieciaki, jaką one mają nad nami władzę :)

macierzyństwo bez lukru

11. Sam na sam

To pojęcie przestaje istnieć, kiedy stajesz się rodzicem (spójrz ilustracja na samej górze)

 

Doświadczenie bycia rodzicem pozostaje na całe życie.

A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ